Як підготуватись до вагітності: 8 корисних порад, які варто взяти до уваги

Вагітність — важливий етап в житті кожної жінки. Саме тому важливо ретельно до нього підготуватися та приділити достатню кількість уваги власному здоров’ю. Дотримання всіх правил зробить всі три триместри вагітності максимально простим та приємним етапом, а також за можливості сприятиме нормальному розвитку малюка.

Отримайте консультацію у лікаря

Перед плануванням вагітності важливо отримати вичерпну консультацію у лікаря. Він має обстежити ваш поточний стан, а також вивчити історію здоров’я вашої родини. Не варто забувати, що деякі проблеми зі здоров’ям ваших близьким можуть передаватись дітям (наприклад, муковісцидоз, синдром Дауна, гемофілія тощо). За наявності подібних проблем у родичів, лікар може порадити додаткову консультацію у спеціаліста-генетика.

Також лікар призначає додаткові обстеження на кшталт лабораторних аналізів або ультразвукового дослідження. За наявності зайвої ваги спеціаліст може порадити схуднення задля зменшення ризику ускладнень під час вагітності.

Вживайте вітаміни та мінерали

Різноманітні вітамінно-мінеральні добавки корисні для здоров’я. Дуже важливо завчасно вживати фолієву кислоту, яка сприяє зниженню ризику вроджених вад у дитини. Натомість рекомендується уникати висок доз вітамінів А, D, Е та К, оскільки вони можуть зашкодити нормальному розвитку плоду. Спеціальні пренатальні добавки не містять надмірно високих доз будь-яких поживних речовин. Саме тому варто звернути увагу на мультивітаміни для вагітних від Solgar з оптимальним корисним складом.

Відмовтесь від шкідливих звичок, а також обмежте вживання кофеїну

Якщо ви палите або вживаєте алкоголь, варто позбутися шкідливих звичок перед тим, як завагітніти. Загалом такий спосіб життя може призвести до підвищення ймовірності викидня або неправильного розвитку плоду. Слід пам’ятати, що алкоголь завдає шкоди зростаючому плоду навіть при помірному споживанні. Наприклад, він може спричини довгострокові проблеми дитини: з поведінкою, з навчанням, з роботою серцевої системи тощо.

Паління також негативно позначається на здоров’ї плоду. Зазвичай воно наражає його на більший ризик появи проблем зі здоров’ям. В більшості випадків жінки, які палять під час вагітності, народжують дітей з недостатньою вагою. Крім того, така погана звичка може суттєво ускладнити процес відновлення після пологів.

Під час планування вагітності рекомендується суттєво скоротити споживання кофеїну. Не рекомендовано вживати більше двох чашок кави на день (приблизно 500 мл). Надмірна кількість кофеїну може призвести до ускладнень, в тому числі збільшити ймовірність викидня.

Обережно вживайте різні ліки

Варто обмежити вживання різних препаратів. Обов’язково проконсультуйтесь із лікарем щодо доцільності прийому конкретних ліків на етапі планування вагітності. Слід пам’ятати, що більшість препаратів несуть певні ризики. Тому варто зважати всі «за» та «проти» й дослухатись до авторитетної думки медика.

Дотримуйтесь збалансованої дієти

Правильний раціон дієта завжди корисний. Тому максимально важливо дотримуватись здорового харчування до того, як завагітніти. Загалом рекомендовано:

  • зменшити споживання простих вуглеводів, солодощів та кофеїну;
  • збільшити споживання продуктів, що мають високий вміст білка;
  • обов’язково наповнити свій раціон фруктами, овочами, зерновими та молочними продуктами.

Рекомендується помірне вживання риби. Загалом варто споживати до трьох порцій риби на тиждень. При цьому треба відмовитись від великої кількості морепродуктів, оскільки вони можуть містити ртуть.

Контролюйте свою вагу

Надмірна вага може стати причиною розвитку ускладнень під час вагітності. Вона призводить до підвищення артеріального тиску, діабету, викидня, розвитку вроджених дефектів у дитини. В деяких випадках саме вона призводить до необхідності кесаревого розтину. Намагатися схуднути під час вагітності не рекомендовано. Втім на етапі планування це чудова ідея. Ви можете спробувати не лише збалансувати раціон, але й додати до щоденних звичок фізичну активність.

Займайтесь спортом

Щоб ваше тіло могло без проблем впоратись з усіма змінами, які чекають на нього під час вагітності та пологів, рекомендується обов’язково займатись спортом. Активність та інтенсивність тренувань залежить насамперед від вашої фізичної форми. Якщо ви є новачком, варто починати з найменших навантажень, потроху збільшуючи їх обсяги.

Усуньте стрес зі свого життя

Дуже важливо зменшити вплив стресу як під час планування вагітності, так і протягом всіх трьох триместрів. Рекомендується застосувати різноманітні практики розслаблення. Обов’язково приділяйте належну увагу достатньому сну та відпочинку.